Akumulatory AGM w samochodowym systemie start-stop

start stop w samochodzie

Czym jest system start-stop w samochodach?

Technologia start-stop to coraz bardziej popularne rozwiązanie mające na celu oszczędzanie paliwa zwłaszcza podczas użytkowania w przestrzeni miejskiej. Za każdym razem kiedy zatrzymujemy pojazd, system wyłącza silnik, a specjalny rozrusznik, tzw. “szybka prądnica” uruchamia silnik z powrotem, gdy chcemy ruszyć. Rozwiązanie to pozwala na oszczędność nawet do 2 l paliwa na 100 km.
W nowo produkowanych samochodach start-stop to już niemal standard. Szacuje się, że zamieszczany jest w nawet 70% nowo produkowanych samochodów.

Akumulator to podstawa

Do prawidłowego działania systemu konieczny jest dobry akumulator. To od jego skutecznej pracy zależy szybkość i poprawne działanie start-stop. Optymalnie, silnik po sygnale ruszania powinien uruchamiać się z powrotem w czasie krótszym niż 1 s. Nie jest to możliwe bez dobrego akumulatora.

AGM idealną opcją

Ze względu na swoją charakterystykę, akumulatory AGM doskonale nadają się do pracy w systemie start-stop. Wysoka wydajność i zdolność bardzo szybkiego rozładowania sprawia, że technologia Absorbed Glass Mat to świetne rozwiązanie dla nawet bardzo mocnych silników i szeroko wyposażonych w elektronikę samochodów. AGM-y są także dostosowane do korzystania z technologii hamowania rekuperacyjnego, czyli metody odzyskiwania energii kinetycznej powstałej w wyniki hamowania. Energia ta wykorzystywana jest by doładowywać akumulator, co umożliwia odciążenie alternatora, a to z kolei wpływa na spadek zużycia paliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *