Ładowanie akumulatora AGM

Ładowanie akumulatora AGM jest przede wszystkim zależne od typu pracy w jakiej go używamy. Jeśli jest to tryb pracy cyklicznej, ładować będziemy najprawdopodobniej poprzez prostownik, bądź dedykowaną ładowarkę. W przypadku pracy buforowej natomiast akumulator ładuje się stale podczas pracy urządzenia. Działa to identycznie jak w przypadku akumulatora samochodowego. Skupimy się więc na trybie cyklicznym.

Ładowanie akumulatora AGM– wersja tradycyjna

To, co dokładnie zachodzi w akumulatorze podczas jego ładowania jest dość skomplikowanym procesem, którego opisanie tutaj mogłoby mijać się z celem. Jeszcze niedawno sprawdzonym sposobem na sprawdzenie naładowania akumulatora było gazowanie elektrolitu (rozkład wody na tlen i wodór w procesie elektrolizy). Jednak w akumulatorach AGM ten proces jest wysoce niewskazany, gdyż może dojść do jego wybrzuszenia, a nawet wybuchu, co jest niebezpieczne i doprowadza do tego, że ładowanie sprzętu kończy się jego uszkodzeniem.

Wykorzystaj specjalnie przystosowany prostownik

Najlepszym rozwiązaniem na ładowanie akumulatora AGM prostownika elektronicznego, lub specjalnie do tego przeznaczonej dedykowanej ładowarki. Coraz więcej możemy znaleźć ładowarek przystosowanych dokładnie do akumulatorów AGM. Są one dedykowane do konkretnego napięcia akumulatora, 6V/12V.

Ładowarka do akumulatora AGM firmy Green Cell

Zaletą tego typu ładowarki jest możliwość porównywania zmian temperatury w ładowanym akumulatorze oraz kontrolę i regulację zmian napięcia prądu. Wiele z tego typu ładowarek może zostać z powodzeniem zastosowana również do ładowania akumulatorów żelowych czy tradycyjnych, kwasowo-ołowiowych. Zaawansowane prostowniki elektroniczne pozwalają na regenerację nawet głęboko rozładowanych akumulatorów, co często nie jest możliwe w tradycyjnym trybie ładowania. W przypadku akumulatorów AGM, które wykonane są w wyższej technologii warto stosować ładowarki o wysokiej jakości. Jeśli podczas ładowania nie będziemy kontrolować zmian temperatury, lub zostanie ona mylnie odczytana istnieje spore ryzyko uszkodzenia akumulatora.

Prostownik elektroniczny – bezpieczeństwo i ułatwienie pracy

Użycie elektronicznych prostowników do ładowania akumulatorów AGM znacznie wpływa nie tylko na jakość i bezpieczeństwo ładowania, ale również znacznie ułatwia cały proces. Naładować akumulator w ten sposób, bez większego stresu przed uszkodzeniem może nawet osoba, która nie ma doświadczenia w tej dziedzinie i będzie robiła to po raz pierwszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *