Jak należy ładować akumulator AGM?

rozładowania bateria

Ładownie akumulatorów AGM może przebiegać w dwóch trybach. W trybie buforowym oraz cyklicznym. W przypadku pracy buforowej, AGM funkcjonuje jako zasilanie awaryjne. Jest cały czas podłączony do układu ładowania i w przypadku zaniku prądu przejmuje funkcję zasilacza, a w standardowym trybie doładowuje się z układu na bieżąco. Tryb cykliczny natomiast polega na tym, że AGM jest samodzielnym źródłem zasilania. Akumulator pracuje na przykład w skuterze, czy wózku inwalidzkim, a po zakończeniu cyklu pracy podpina się go do zasilania zewnętrznego.

W trybie cyklicznym do ładowania akumulatora AGM zaleca się kontrolujące urządzenia prostownicze, które jednocześnie mogą regulować napięcie biorąc pod uwagę temperaturę w akumulatorze. Mogą to także być proste ładowarki o napięciu stałym.

Na co należy uważać przy ładowaniu akumulatora AGM?

Musimy pamiętać, że nie należy całkowicie rozładowywać akumulatorów, a jeśli już do tego dopuścimy, należy jak najszybciej doładować taki akumulator. Jeśli całkowicie rozładowany akumulator AGM pozostawi się w takim stanie na dłuższy czas, utraci on już możliwość ponownego doładowania do pełnej pojemności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *