Akumulator do skutera – dlaczego nie AGM?

akumulator do skutera

Akumulatory używane w motorowerach, zarówno w skuterach, jak i wszelkich Rometach, replikach ścigaczy to bardzo podobne modele. Wymiary są utrzymane w kilku standardach, a napięcie to zazwyczaj 12V (czasem 6V). W zależności od wieku jednoślada, typ akumulatora to kwasowo-ołowiowy, lub żelowy. Dzisiaj zastanowimy się czy warto wymienić akumulator do skutera na akumulator typu AGM.

akumulator do skutera

Mały akumulator AGM Green Cell 6v 5Ah

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Specyficzny rodzaj pracy, jaką wykonuje akumulator w motorowerze wymaga od niego szeregu cech. W porównaniu do samochodu, podczas wypadu akumulator jest znacznie bardziej narażony na uszkodzenie. Sytuacja jest tym bardziej niebezpieczna, gdy używamy akumulatora kwasowo-ołowiowego. Może w takiej sytuacji dojść do groźnego wycieku elektrolitu, co może skończyć się nawet zapłonem, a to jak wiadomo może skończyć się tragedią.

Dlatego właśnie akumulator do skutera musi być mieć jak najsolidniejszą konstrukcję (o jego budowie przeczytacie tutaj). Tak właśnie zaprojektowane są AGM-y, które pierwotnie używane były w pojazdach wojskowych. Tak jak akumulatory żelowe, AGM-y są akumulatorami zamkniętymi i są szczelnie zabezpieczone przed wyciekiem elektrolitu. Konstrukcja oparta jest ta matach z włókna szklanego pomiędzy którymi umieszczony jest elektrolit. Dzięki temu AGM może bezpiecznie pracować także w pozycji bocznej i są wysoce odporne na wibracje. Dzięki swojej charakterystyce akumulatory AGM używane są np. w samochodach wyścigowych NASCAR.

Ładowanie akumulatora AGM jest też bardzo proste. Oczywiście w pojeździe ładuje się automatycznie, ale gdybyśmy potrzebowali go naładować poza skuterem, możemy użyć prostownika, lub dedykowanej ładowarki do akumulatora AGM.

Przykładowa ładowarka do akumulatora AGM 6V Green Cell.

ladowarka do akumulatora 6V

AGM to tani akumulator do skutera

Wbrew pozorom, akumulatory AGM wcale nie są drogimi urządzeniami. Alkumulator do skutera w technologii AGM o napięciu 12V i pojemności 7Ah kosztuje zaledwie 64,95 zł. Akumulatory z napięciem 6V o popularnej w motorowerach pojemności 5Ah dostaniemy nawet za 22,95 zł.
Żywotność również jest dobrą stroną akumulatorów AGM, więc taki zakup wystarczy spokojnie na lata.

Mam nadzieję, że udało nam się rozjaśnić nieco sprawę. Tak jak pisaliśmy, akumulator do skutera nie musi wcale być niebezpiecznym modele kwasowo-ołowiowym. Nawet jeśli mamy motorower starej daty, AGM będzie działał w nim zupełnie dobrze, a co więcej, znacznie zwiększy bezpieczeństwo zarówno maszyny, jak i nasze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *